NJS pelaajia jälleen urallaan eteenpäin
Nurmijärven Jalkapalloseura ryJulkaistu: 11.01.2021 17.25

NJS pelaajia jälleen urallaan eteenpäin

Prinsessafutisvaiheesta eli alle kouluikäisestä saakka NJS:n paitaa ylpeästi kantaneet Pinja Eklund ja Peppi Pisilä ovat solmineet pelaajasopimukset Kansalliseen liigaan. Kaudella 2020 NJS:n naisissa Ykköstä pelanneet 17-vuotias Pinja ja 16-vuotias Peppi siirtyvät liigahopeajoukkue Tikkurilan Palloseuraan.

Miesten edustusjoukkueen pelaajista Kakkosen lohkonsa parhaaksi maalivahdiksi viime kaudella valittu Otso Knuuttila on kutsuttu Veikkausliigajoukkue Helsingin IFK:n harjoitusvahvuuteen kuluvan viikon ajaksi.

NJS:n hyvä kasvattajaseuratyö näkyy myös kauden jälkeisissä kasvattajarahoissa, joita seuralle kertyi useammastakin seuran kasvatista.

NJS ohjaa kasvattajarahoja viime vuonna perustettuun Mane-rahastoon, joka on nimetty seuran pitkäaikaisen valmennuspäällikkö Mikko Mannisen mukaan ja jonka kautta seura pyrkii tukemaan jalkapallouraansa erityisesti panostavia lupaavia pelaajiaan. Näin kasvattajarahoilla pystytään tukemaan juurikin sitä pelaajakehityksen vaihetta, joka toivottavasti avaa tulevaisuudessa jälleen uusille NJS-kasvateille polkuja isommille kentille ja jälleen seuralle uusia potentiaalisia kasvattajarahapotin nostajia.